Pamiętamy

21 lutego 2024 r., na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy, odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów Armii Krajowej. O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. przypomniał Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając ich kontekst historyczny.
Hołd poległym złożyli przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie szkół a także przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa.
Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Szlachtowej reprezentował Dyrektor Henryk Węglarz oraz poczet sztandarowy: Mikołaj Fryźlewicz, Lena Hurkała i Karolina Klag.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym poległych.
Przypomnijmy - 21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę na partyzantów, którzy dwa dni wcześniej dokonali ataku na posterunek policji w Ochotnicy Dolnej. Pododdział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców, około 7 rano, w domu Walkowskiego na Przysłopie. W walce zginęło wtedy 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps.„Wicher”.
Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy.

Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy.